Konyalım Yine Yürümedin ki, Oysa Bu Gün Senin Günündü - Uzm. Dr. Cihangir ERGÜN

  23.01.2013   3837 okunma   
Sıradan bir darp olayıydı. Ancak darp edilen de sıradan mıydı sahi. Bunca hizmeti görmezden gelemezlerdi. 50 nin üzerinde sivil toplum örgütü tepki ve eylem kararı aldı. Yeniyolda hayat durdu. Halk caddeye sığmadı. Bunca hizmetin karşılığı bu olamazdı. Halk seni görüyor ve akın akın sana destek vermeye geliyor geçmiş olsun derken de mahcubiyetleri gözlerinden okunuyordu. Seni koruyamadık diye

Maalesef olmadı bunlar.

Konyalım yine yürümedi.

Hekime şiddet üçüncü sayfa haberlerin de bile yer almaz oldu. Yediğimiz dayağı haber yapacak bir dip köşe bulursak nimet bilir olduk.

Çeyrek asırdan fazla ömrünü sen tıp eğitimine ada. Binlerce hekim,yüzlerce uzman  bir o kadar bilim adamı yetiştir. Yetmedi tam verimli çağım diyerek yollara düş. Van da bir efsane ol. “Artık yeter torun seveceğim” diyen akranlarına inat,insanlığının ve mayanın gereği “göreve yeni başlayan hekim” misali her şeye sıfırdan başla. Statüko ve mevzuat çukurundaki bir hastaneyi Üniversiteden sevk alan bir bilim merkezi  seviyesine çıkar 3-4 yılda. Tam işler yolunda artık emekli olabilirim hayalindeyken “Numune Hastanesi kapatılsın. Oranın bütün yükünü de sen üstlen. Bu kaybı asla Konya  ve bölge halkına hisettirmeden geceni gündüzüne kat. En erken gel en son sen ayrıl hastaneden. Bir yanda eğitim,diğer yanda koca bir numune hastanenin yükünü al omuzlarına. Kaliteden ödün vermeden yoluna devam et. Hiç kimsenin gözüne bakmadın.

Ne zaman bir işiniz olsa odasında bulamaz ve söylenirsiniz. Telefonla ulaşılamazsa bodrumdadır. Ya çatıda veya hızla tamamlanması gereken bir inşaat köşesinde ustaya akıl verirken bulabilirsiniz. Bürokratik oligarşiye bıraksanız yıllar sürecek yeni yatırımlar 4-5 ay geçmeden hizmete açılır bir bakmışınız.

Ama olsun. Balık bilmezse Halık bilirdi çünkü.

Antepte öldürülen meslektaşımızın ardından gelişen bir olayda; acildeki hastasına müdahale için hızla poliklinikten ayrılan bir hekim için kapıda bekleyenlerin sözü gelir aklıma hep. “Bunlar ölmeyi hak ediyor.”

Sendemi  ölmeyi hakkettin be hocam.

Ama yürümedin ya sen Konyalı. Vandan el çektirilince kucak açmıştın Dursun Hocaya. Hala o krediyi mi kullanıyorsun. Yürüme vakti gelmedi mi hala.

Artık,

Böyle bitmesin.

Uzm. Dr. Cihangir ERGÜN - KEAH İç Hastalıkları Uzmanı  

Konya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi