Ambulans Kazalarını Önlemek İçin Ciddi Tedbirler Alınmalı - Prof. Dr. Ömer POYRAZ

  11.08.2012   5220 okunma   
Ambulans kazaları günümüzde artık hemen her gün yaşanmaktadır. Bu durum 112 Acil Ambulans ağının çok genişlemesine bağlı kaza sayılarının artmış olmasına bağlı olabileceği gibi yeterli tedbirlerin alınmamasına da bağlı olabilir.

Bu kazaları engellemek için birincisi ambulans şoförlerinin işe alımında ciddi testlerden geçirilerek hızlılık ve dikkat gerektiren bu göreve yatkın olup olamadığı kesin olarak belirlenmelidir.

Bankalara dahi gişe elemanı alınırken bu tür dikkat ve hızlılık ölçen testlerden geçirilmektedirler. Bu yönden barajı aşamayanlar bilgi ve eğitim düzeyi ne olursa olsun bankalarda işe alınmamaktadır.

İkincisi ambulans şoförü olarak alınan yetenekli kişilere ciddi düzeyde eğitimler verilerek ambulans kullanma becerileri geliştirilmelidir.

Üçüncüsü ise bir can kurtaralım derken başka canların riske atılmaması yönünde de sürekli telkinlerde bulunulması gerekir.
Çünkü normal şekilde tüm kurallara uyarak seyir halinde olan bir sürücünün bir anda görevi gereği kuralları ihlal eden bir ambulansla karşı karşıya geleceği hiç aklına gelmemektedir. Bu durumda ambulans şoförleri kuralları ihlal ederek yoluna devam ederken mutlaka karşı tarafın ambulansı fark ettiğinden emin olmaları gerekir. Işıklı kavşaklarda sürücüler kendilerine yeşil ışık yandığı anda kendinden emin olarak kavşağa girmektedirler.
Özellikle şehir içerisindeki yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu kavşaklarda gürültüden dolayı ambulansın siren sesini duymak, yaya ve araç kalabalığından dolayı da ambulansı görmek mümkün olmayabiliyor. Belki söylemiş olduğum bu tür önlemler zaten uygulanıyor olabilir, bilemiyorum.

Tüm tedbirler alınmasına rağmen bu tür kazalar yaşanıyorsa yapılacak bir şey yok. Ama tedbirsizliğe bağlı kazalar yaşanıyorsa ilgililerin bu konuya dikkatlerini çekmek istiyorum.

Prof.Dr.Ömer POYRAZ
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp FakültesiKaynak: medihaber.net