Kanser ilaçları sağlık çalışanlarını kanser yapıyor

  26.02.2018   691 okunma   

Günlük işleri sırasında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara maruz kalan hemşire, eczacı gibi sağlık çalışanlarının kanser olma ihtimalinin belirgin şekilde yüksek olduğu ortaya çıktı.

40 yıl kadar önce kanser tedavisi gören hastalarda tedavi gördükleri kanserlere ek olarak başka kanserler ortaya çıkınca kanser ilaçlarıyla ilgili endişeler ortaya çıkmıştı. Çünkü hemşire, eczacı gibi sağlık çalışanları günlük işleri sırasında sıklıkla bu ilaçlara maruz kalıyordu.

O zamandan beri, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara temas eden sağlık çalışanlarındaki kanser riski ile ilgili pek çok araştırma yapıldı. Bu çalışmalar genlerdeki hasarı gösterdi ancak bu hasarın ortaya çıkma ihtimalinin yüksekliği ya da düşüklüğü konusunda çok farklı görüşler vardı.

Sonuçları yakında Mutation Research/Reviews in Mutation Research dergisinde yayınlanan bir araştırma bugüne kadar bu konuda yayınlanmış araştırmaları karşılaştırmalı olarak ayrıntılı bir biçimde inceledi.

Araştırma sonucunda, kanser ilaçlarına düzenli olarak temas eden sağlık çalışanlarının genlerinde hasar ortaya çıkma ihtimalinin bu ilaçlara temas etmeyen sağlık çalışanlarına oranla belirgin derecede yüksek olduğu ortaya çıktı.

Diğer bir deyişle, kanser ilaçlarına temas eden sağlık çalışanlarında ciddi bir kanser olma riski vardır ve çalışanların bu ilaçlara temasının azaltılması için gerekli önlemler alınmalıdır.


Kaynak: meslekhastaligi.net / 26.02.2018