Ankara'da Sağlıkçıya Şiddete Para Cezası

  14.11.2012   1966 okunma   
Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 07 Kasım’da sonuçlandırılan davada, görevli memuru yaraladıkları gerekçesiyle sanıklar hakkında toplamda 6000 lira para cezası kararı verildi. Sanıkların sabıkası bulunmaması nedeniyle cezaları ertelendi.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2011’de yaşanan olayda, çocuklarını hastane acil servisine getiren karı koca acil serviste görev yapan bir kadın asistan hekime fiziksel saldırıda bulunmuştu. Kendisine yumrukla vurulan ve boğazı sıkılan hekim, Ankara Tabip Odası’na başvurarak hukuki destek talep etmişti.

ATO Hukuk Bürosu’nun girişimleri ile saldırgan hasta yakınları hakkında Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı ve sanıklar "kamu görevlisine yönelik basit yaralama" suçundan yargılandılar. ATO Hukuk Bürosu tarafından mağdur hekim adına takip edilen davada sanıklar 7 Kasım’da son savunmalarını sundu. Hekime saldırı suçlamasını reddeden sanıklar, hekimin ve hastane özel güvenlik görevlilerinin saldırdığını iddia etse de, ATO avukatı Ender Büyükçulha, suçun tanık beyanları ve kanıtlarla ispatlanmış olduğunu, hekimlere yönelik şiddet olaylarının artarak sürdüğü ülkemizde caydırıcılığın sağlanması için sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Son savunmaların ardından kararını açıklayan Mahkeme, sanıkların suçunu sabit görerek her bir sanık için 3000 lira ve toplamda 6000 lira adli para cezası kararı verdi. Sanıkların sabıkalarının olmayışını dikkate alan Mahkeme, hükmün açıklanmasını beş yıl süreyle geri bıraktı. Sanıklar beş yıl içinde yeni bir kasıtlı suç işlerlerse söz konusu ceza kararı infaz edilecek.

Öte yandan, sanıklar hakkında ceza kararı verilmiş olsa da "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ve böylelikle cezanın infaz edilmeyecek oluşu, hekime yönelik şiddet olaylarında caydırıcılığın sağlanması için yeni bir yasal düzenleme yapılması gereğini de bir kez daha ortaya koymuş oluyor.


Kaynak: ato.org.tr / 09.11.2012